Blog Nasıl Açılır En Önemli 5 Adım

Blog başlatmak hayatınızı değiştirecek bir karar olabilir.

Bir yıl boyunca Meksika’da yol açarken sabbatikal bir blog yazmaya başladım ve sonuç olarak hayatımın ne kadar değişeceği hakkında hiçbir fikrim yoktu.

Bir blog başlattığım için:

 • Milyonlarca insana ulaştı
 • Dünyada arkadaşlar edindim
 • Yüzlerce insana yapılan konferanslarda açılış konuşmaları yapıldı
 • İstediğim yerden, istediğim zaman çalıştırabileceğim bir iş kur
 • Binlerce müşteriyi çalıştırdı
 • Milyonlarca dolar kazandım

Belki de en önemlisi, bir blog başlatmak, olması gereken kişi olmamı sağladı. Geleneksel kariyerimde hiç olmadığı kadar tatmin edici, yaratıcı ve kullanışlı hissediyorum. Çünkü bir blog başlattım.

Sonuçlarım tipik mi? Tabii ki değil. Gerçekten harika ve kullanışlı bir blog oluşturursanız, çalışırsanız, yaparsanız tamamen mümkün mü? Kesinlikle!

Bir blog başlatmak sadece ilk adımdır, ancak inanılmaz derecede önemli bir adımdır.

5 Temel Adımda Blog Nasıl Başlanır

Web’de nasıl blog başlatılacağına dair birçok tavsiye bulacaksınız. Bu makalelerin çoğu somun ve cıvatalara odaklanmaktadır. Ama işte şu: herkes birkaç dakika içinde bir blog başlatabilir. Çok azı gerçekten önemli olan bir blog başlatacak.

Fizzle’de blogunuzun önemli olmasını istiyoruz, bu nedenle kitleyi büyüten ve fark yaratan bir blog başlatmak için gereken temel adımlara odaklanacağız.

Bu yazıda, nasıl blog başlatacağınızı göstereceğim (en önemli 5 adım) :

 1. Blogunuz için bir konu ve ad seçin
 2. Platformunuzu seçin (WordPress veya başka bir şey?)
 3. Blogunuzu ayarlayın ve tasarlayın
 4. İlk blog yazılarınızı yazın
 5. Blogunuzu başlatın!

Eğer bir blog başlatmaya hazırsanız, başlayalım!

1. Adım: Blogunuz için bir konu ve ad seçin

Blogunuz için harika bir konu seçmek gerçekten önemlidir.

İdeal olarak, 1) (deneyim veya ilgi alanından) hakkında çok şey yazabileceğiniz ve 2) popüler veya büyüyen, anladığınız ve bağlantı kurabileceğiniz bir grup insanla büyüyen bir konu seçeceksiniz.

Peki, ne tür konular seçmelisiniz?

Bir zamanlar kitlemize ne hakkında bir blog başlatacaklarını araştırdık ve 81 blog konusu fikri sundular . Kendi başınıza bir fikir bulmakta zorlanıyorsanız, ilham almak için bu listeyle başlayın.

Aklınızda bir konu olduğunda, mükemmel hissetmiyorsanız endişelenmeyin. Daha sonra istediğiniz zaman ayarlayabilir, hatta fikrinizi tamamen değiştirebilirsiniz. Şimdi her zaman biraz geniş bir şekilde başlayabilir, ardından kitleniz ve kendiniz hakkında daha fazla şey keşfederken her şeyi daraltabilirsiniz.

Bir konu seçmeyle ilgili daha fazla tavsiyeye mi ihtiyacınız var? Tüm bir podcast bölümünü bir örnek seçmeye ve kitlenizi tanımlamaya adadık.

Bölümü buradan dinleyin:

Konunuza karar verdikten sonra, blogunuzu adlandırmanın zamanı geldi.

Bir isim seçmek zor olabilir. Seçtiğiniz adla eşleşen bir alan adı bulmak işleri daha da zorlaştırabilir.

Blogunuzu adlandırmaya yarayan iki yaklaşım olduğunu gördük. Bunlar, işletme adlandırma için de geçerlidir:

1) Büyüyebileceğiniz bir şey seçin. Hızlı bir şekilde seçin ve devam edin.

2) Veya bir süreci takip edin ve isim değerlendiricimizi kullanın .

Önemli olan, burada sıkışıp kalmamanızdır. Mükemmel bir isim bulamadıkları için bir blog başlatmaktan vazgeçen insanlar gördüm. Çok aptalca. Şimdilik, yeterince iyi bir isim seçin ve devam edin. Daha sonra istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Blog adlarını birkaç kez değiştirdim ve çok da önemli değildi.

Tamam, şimdi aklınızda bir konu ve adınız olmalı . Bir sonraki adıma geçelim.

2. Adım: Platformunuzu seçin (WordPress veya başka bir şey?)

Hemen hemen herkes için, blog yazmak için WordPress’i öneriyoruz . WordPress, web’deki en büyük blogların çoğuna güç veren inanılmaz esnek bir platformdur. Aslında, WordPress internetteki tüm web sitelerinin% 34’ünün arkasında ve bunun iyi bir nedeni var.

Şimdi, elbette bloglama için başka seçenekler var. Squarespace ve Wix ve Weebly ve Joomla ve Drupal ve Ghost var…

Haftaları birini diğerine karşı değerlendirerek geçirebilirsiniz. Sonunda, hala harika bir cevabınız olmazdı.

WordPress’i Squarespace ile karşılaştırarak birkaç bin kelime yazdık . Cevap? Her ikisi de çalışabilir.

WordPress blog yazmak için çok popüler olduğu için, takılırsanız size yardımcı olacak bir ton kaynak var. Güvenli seçimdir ve aynı zamanda en esnek ve en iyi desteklenen seçenek haline gelir.

Yani, ya WordPress ile gidin ya da diğer platformları değerlendirmeye karar verirseniz, o öğleden sonra ile sınırlayın, böylece o tavşan deliğine sıkışıp kalmazsınız .

WordPress ile gideceğinizi varsayarsak, bir WordPress ana bilgisayarı seçmeniz gerekir.

Temel olarak üç çeşit WordPress ana bilgisayarı vardır:

 1. Bütçe barındırıcıları
 2. Premium sunucular
 3. WordPress’in kendisi

Bütçe ana bilgisayarları başlamak için yeterince iyidir, ancak siteniz büyümeye başlarsa muhtemelen en iyi seçim değildir. Bütçe sahibiyle, sorun yaşarsanız da kendi başınıza olursunuz. Bluehost en popüler seçimdir ve aylık 3,95 dolardan başlayan planları vardır .

Premium ana makineler , sitenizin iyi performans gösterdiğinden ve saldırıya uğramadığından emin olmak için çok daha fazlasını sunar. Ayrıca, sorularınızı yanıtlamaya ve bir blog başlattığınızda ortaya çıkabilecek tüm genel sorunlarda size yardımcı olmaya hazır inanılmaz destekleri var. Volan en yüksek puan alan premium WordPress ana makinesidir. Volan planları ayda yaklaşık 25 $ ‘dan başlıyor, ancak Fizzle üyelerine ek ücret ödemeden premium WordPress barındırma hizmeti sunmak için Flywheel ile ortaklık kurduk !

Şimdi, kafa karıştırıcı görünebilir, ancak WordPress aslında iki şeydir: 1) herhangi bir sunucuda (yukarıda bahsettiğimiz bütçe ve premium ana bilgisayarlar dahil) çalışabilen açık kaynaklı bir yazılım platformudur ve 2) barındırma ve diğer hizmetleri sunan bir şirkettir. hizmetlerin kendisi. Ayda 5 ABD dolarından başlayan planlar için blogunuzu doğrudan WordPress ile barındırabilirsiniz. Bu daha fazla bütçe barındırma için karşılaştırmak istiyorum, premium bir ana bilgisayar tüm ekstralar sunmaz. WordPress ile devam ederseniz, özel planı kullanmanıza izin vermediği için ücretsiz planı seçmeyin.

Bir ana bilgisayar seçtikten sonra, 3. Adıma geçelim (blogunuzu kurma ve tasarlama).

3. Adım: Blogunuzu oluşturun ve tasarlayın

Hangi ana bilgisayarı seçtiğinize bağlı olarak, WordPress kurulum talimatları farklı olacaktır. Hem BlueHost hem de Volan için talimatlarımız var.

BlueHost’ta WordPress Kurulumu

BlueHost’ta WordPress’i nasıl kuracağınızı göstermek için bir video hazırladım ve ilk yayınınızı sadece 15 dakikada yayınladınız:

Volan Üzerinde WordPress Kurulumu

Bir Fizzle üyesi olmaya karar verir ve ücretsiz Flywheel premium WordPress barındırma seçeneğini kullanırsanız, Fizzle içinde Flywheel’ın sunduğu her şeyi nasıl adım adım kullanabileceğinizi gösteren tam bir kursumuz var.

WordPress blogunuzu tasarlama

WordPress, temelde istediğiniz her şeyi yapabileceğiniz kadar esnektir. Bu, çok fazla şey yapmaya çalışırsanız başınızın belaya gireceği anlamına gelir. Ayrıca, ince ayar yapmak ve işlerin doğru görünmesini sağlamak için sayısız saat harcayabilirsiniz.

Sonunda, tasarım önemlidir, ancak bir web tasarımcısı değilseniz, bir şeyin istediğiniz gibi görünmesini ve çalışmasını sağlayabileceğinizi düşünmek çılgınca.

Tasarım tuzağından kaçınmak ve sadece birkaç saatlik bir çalışma ile harika bir tasarımın% 95’inden yararlanmak için, kutudan istediğinizi yapan mükemmel görünümlü bir WordPress temasını seçmenizi öneririz.

İşte harika görünümlü (ve son derece işlevsel) temalara sahip birkaç yer:

4. Adım: İlk blog yayınlarınızı yazın

Blogunuzu başlatmadan önce, insanların okuyabilmesi için bazı yayınlarınız yayınlanmalıdır. Blogunuzu dünyaya duyurmadan önce kaç blog yazısı yazmalısınız? 3-5’i hedeflerdim. İnsanlara blog’unuzun onlar için neleri depolayacağını göstermek için yeterli.

İçerik Fikirleri

Peki, önce ne hakkında yazmalısın?

Bazı insanlar istedikleri her şey hakkında blog yazarlar, ancak içerik stratejisi profesyonellerin kullandığı şeydir: sırayla yazmak için bir konu planı.

Bunu bilmeniz gerektiğinden: blog yayınlarınız için seçtiğiniz konular aslında blogunuzun büyümesinin büyük bir parçasıdır. Bu, blogunuz için harika olacak şey hakkında yazdığınız gibi.

İlk blog yayınlarınız için kullanabileceğiniz en az 10 içerik fikri bulmanızı öneririz. Eğer meyve suyu çalışıyorsa 10’da durmak zorunda değilsiniz ve eğer böyle hissediyorsanız, olabildiğince çok daha fazla yazın!

Ama sadece en iyi fikirleri bulmaya çalışırken çok fazla stres atmayın. Bu yazı fikirleri 10 viral vuruşunuz veya en derin 10 kesmeniz olmak zorunda değildir. Ancak, bu stratejiyi düşünmek için biraz zaman harcamak iyi olur.

Şu anda kitlenizin neye ihtiyacı olduğunu düşünün. Bir dizi gönderiye girebilecek kadar büyük konular var mı? Sizce en başta hangilerinin kitleniz için yararlı olacağını düşünüyorsunuz.

Blog gönderileri için en az 10 fikir yazın.

Her fikir için, genel konsepti tanımlamak için bir cümle veya cümle yazmanız gerekir.

haber başlıkları

İşte her blogcunun bilmesi gereken bir şey: manşetler inanılmaz derecede önemli.

Bir başlık, bir bağlantıyı tıklayacak veya makalenizi okumaya başlayacak kadar okuyucunun dikkatini çekmelidir. Manşetin işi bu. Gönderide kanser tedavisine sahip olmanız önemli değildir, başlığınız iş yapmazsa, içeriğiniz bir etki yaratma şansına bile sahip olmayacaktır.

İşte başlıklar hakkında: İşte gerçekten önemli ve gerçekten işe gidiyorlar.

Manşetlere biraz zaman ayırmalıyız. Blogcuların birçoğu bir başlığa tokat atacak çünkü bir başlığın ne kadar önemli olduğunu bilmiyorlar. Ama biz bu hatayı yapmayacağız.

İyi başlıklar biraz işe yarar. Şekillendirilmeleri ve kalıplanmaları ve kandırılmaları gerekir. Aslında, reklamcılıkta tek bir reklam için 100 başlık fikri bulmak normaldir. Bunun çok önemli olduğunu biliyorlar.

Şimdi, her başlığın 100 versiyonunu yazmak zorunda değilsiniz, ancak her başlığın en az 3 versiyonunu yazmak akıllıca olacaktır… Bu sizi gerçekten bu konuyu ve okuyucunuzu nasıl yakalayabileceğinizi düşünmeye sevk eder Dikkat.

İnsanların blog yayınlarını bir dakika boyunca nasıl keşfettiğini düşünün : Birisinin makalelerinizden birini bulmasının en yaygın iki yolu ya bir arama motorunda arama yaparak ya da sosyal medyada görmektir. Her iki durumda da, başlığınız tamamen tek başına, belki de tek bir destek cümlesiyle duracaktır. Bağlantınızın tıklamaya değip değmeyeceğine karar vermek için potansiyel bir okuyucunun sahip olacağı şey budur.

Bu yüzden önemli. Manşetleriniz gerçekten önemli. Muhtemelen başlık, blog yayınınızın en önemli parçasıdır. Tabii ki, başlığınız birini içeri çekme işini yaptıktan sonra, makaleniz başlığınızın verdiği sözü yerine getirmek zorundadır, ancak bu bir sonraki adımdır.

Mesajları Yaz

Yani geriye kalan kaba taslakları oturup yazmak.

Her türlü yazar, sanatçı ve yaratıcı için geçerli olan yaratıcı süreç hakkında büyük bir efsane var. Yaratıcı süreci romantikleştirmeye eğilimliyiz. “İlham perisi” ve “ilhamdan etkilenmek” hakkında konuşuyoruz. Yaratıcılığı beklediğimiz bir şey olarak düşünüyoruz, bir sonraki büyük setin geçmesini izleyen bir sörfçü gibi.

Ancak gerçek yazı böyle çalışmaz. Oturup yaratıcılığınızı varlığıyla süslemek için beklerseniz, blogunuza gelişmesi gereken hayati kelimeleri besleyecek kadar tutarlı bir şekilde üretmezsiniz.

Bunun yerine, sadece yazma pratiğine odaklanacağız . Bir homerun vurmak için tüm bu baskıyı çıkarın. Amacınız şu anda sadece çok fazla yarasaya sahip olmak. Bunun ne anlama geldiğini biliyor musun? Beyzbolda, basitçe bir meyilli olmak, tabağa tırmanmak ve bazı salıncaklar almak. Çünkü bu bloglamanın kalbidir: kitleniz için yararlı şeyler göstermek ve sürekli olarak üretmek.

Ve çılgınca şey, eğer bir uygulamanız varsa, sürekli olarak yararlı şeyler yapıyorsanız, bir noktada yıldızlar hizalanır ve bir homerun vurursunuz. Havaya uçuyor, viral oluyor, gerçekten destansı bir yazı yaptınız.

Her biri için zaten başlıklarınız var. Şimdi oturup her blog yazısını yazmanın zamanı geldi. Size uygun olan yazma yöntemini kullanın.

Yazmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

 • İlham beklemeyin, sadece oturun ve yazmaya başlayın.
 • Gönderileriniz uzun veya kısa olabilir, uzunluk şu anda önemli değildir . Her gönderi için hedefinize ulaşmak için onları gerektiği kadar yapın.
 • Önce yazın, sonra düzenleyin. İlk geçişinizde dilbilgisi, noktalama işaretleri vb. İçin endişelenmeyin. İşiniz bittiğinde her şeyi çıkarın ve düzenleyin.
 • Ekranınızdaki tüm diğer şeyleri ortadan kaldıran, dikkat dağıtıcı olmayan bir yazma uygulaması kullanın (Bunu Bear kullanarak yazdım ). Akışınızın kesintiye uğramaması için e-postaları ve bildirimleri kapatın.
 • Web için yazmak en iyi, taranabilir olduğunda . Bu, paragraflarınızı kısa tutmak (en fazla 2-3 cümle) ve akışı ilginç tutmak için birçok alt başlık, kalın bölümler, listeler, alıntılar ve diğer öğeleri kullanmak anlamına gelir.

5. Adım: Blogunuzu başlatın!

Tamam, zamanı geldi!

Blogunuz kuruldu ve ilk yayınlarınızı yazdınız. Şimdi blogunuzu başlatma ve dünyayla paylaşma zamanı!

“Lansman” dediğimizde ne demek istiyoruz? Bu büyük açılış, sitenizi halka açtığınız gün ve blogunuzu başlatmanın iki yolu var:

İlk olarak, ilk yayınınızda sessizce yayın yapabilir ve neredeyse hiç kimsenin görünmeyeceği konusunda iyi olabilirsiniz. Bloglama sonuçta bir sprint değil, bir maraton. İlk yayınınızı yayınladıktan sonra, tanıtım sonrası derste ele aldığımız teknikleri kullanarak buzz oluşturmak ve öğelerinizi paylaşmak için yavaşça çalışabilirsiniz. Yavaş ve istikrarlı.

Veya lansmanınızı özel bir etkinlik haline getirebilirsiniz . Bu, blogunuzun bir patlama ile başlaması için bir fırsattır. Böylece, lansmanınızın yapıldığı hafta başka sitelerde yayınlamaya çalışabilir, diğer blogculardan bazı sosyal medya tanımaları alabilir ve genellikle daha fazla sıçrama yapabilirsiniz.

Her iki durumda da, blog’unuzun lansmanına kadar ilerleyerek takip etmeyi planladığınıza bilinçli olarak karar vermenizi istiyoruz. Yani bu derste, bir lansman planı oluşturacak ve uygulayacaksınız.

Dinleyin, blogunuzu başlatmanın doğru veya yanlış bir yolu yoktur. Aslında, nasıl başlatılacağına bakılmaksızın, en önemli şey 3 ila 5 yıl içinde hala blog oluşturuyor olmanızdır . Yani büyük ölçekte lansmanınız en önemli şey değil.

Sözcüğü yaymaya yardımcı olması için lansman haftanız için düşünmeniz gereken lansman etkinliklerinin bir listesi:

 • Lansmanınız için davet göndermek isteyip istemediğinize karar verin
 • Yanıtınız evet ise: potansiyel blogların bir listesini yapın, misafir gönderi tekliflerinizi e-postayla gönderin, lansmanınıza denk gelecek şekilde yayınlama tarihleri ​​planlayın
 • Blogunuzla ilgili iletişim kuracağınız tüm kişilerin bir listesini yapın
 • Lansman haftası boyunca sosyal medyada (ve ne zaman) yayınlayacağınızın bir listesini oluşturun
 • Bir lansman günü seçin ve takvime ekleyin
 • Sitenizi canlı / herkese açık hale getirin
 • İlk yayınlarınızı yayınlayın
 • Lansmanınızı sosyal medyada duyurun
 • Bir gönderin kişiselleştirilmiş e-posta (yukarıdaki listeden) size yeni blog hakkında bilmek istediğiniz herkese

Sonraki: Blogunuzu büyütün ve daha derine inin

Bir blogun nasıl başlatılacağı ile ilgili bu makaledeki adımları izlerseniz, harika bir başlangıç ​​yapacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir